Nawadnianie ogrodów w praktyce

Nawadnianie ogrodów jest bardzo ważnym aspektem kształtowania krajobrazu.

Uprawa roślin wymaga dużych ilości wody, dlatego ważne jest, aby być świadomym tego, w taki sposób należy je podlewać. Jednym z powszechnych błędów jest nadmierne podlewanie — może ono spowodować gnicie i obumieranie korzeni roślin lub stworzenie środowiska dla owadów, pasożytów lub chorób, które dotkną glebę. Ogrody są wymagająca przestrzenią, ale osiąganie dobrych rezultatów jest bardzo satysfakcjonujące.

Co warto wiedzieć o nawadnianiu ogrodów?

Nie ma jednej doskonałej odpowiedzi na to pytanie. Powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie ściółki, która pomoże zatrzymać wodę w glebie i nie odprowadzi jej nadmiaru do systemu korzeniowego roślin. Warto jednak pamiętać, aby nie blokować ściółką światła słonecznego, ponieważ zmniejszy to ilość promieni UV, jaką rośliny otrzymują przez powierzchnię gleby.

Innym rozwiązaniem jest bezpośrednie nawadnianie ogrodu, konkretnie gruntu, co może okazać się pomocne w kontrolowaniu spływającej wody, która dostaje się do gleby.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wybrać właściwe oświetlenie ogrodowe?

Jak często podlewać trawnik?

Jest to pytanie, z którym boryka się wielu właścicieli przydomowych ogródków. Częstotliwość podlewania różni się w zależności od ilości opadów (lub ich braku), a także pory roku i kilku innych czynników.

Istnieje jednak kilka sprawdzonych praktyk, których warto przestrzegać, jeśli chodzi o kwestię nawadniania ogrodu. Czynność tę wykonuje się albo wczesnym rakiem, albo późnym popołudniem czy nawet wieczorem. Wszystko po to, aby wyeliminować ryzyko spalenia roślin przez słońce, gdy na roslinach tych znajdują się krople wody przyciągające promienie słoneczne.